Hraniční hřebenovka Svaroh – Malý a Velký Kokrháč – Malý a Velký Ostrý

Šumava/Bavorský les 9. dubna 2024

Zdolání třech šumavských tisícovek během jedné hřebenovky – Svaroh (1 333 m n. m.), Velký a Malý Kokrháč (1 229 m n. m.) a Ostrý (1 293 m n. m.)

Tip na netradiční pěší túru na Velký Ostrý z německé strany ze sedla Scheiben (Scheibensattel). Podle internetu patří mezi jedny z nejhezčích hřebenových tras na Šumavě. Hraniční hřebenovka na Velký Ostrý přes bývalou Juránkovu chatu, Svaroh a Velký Kokrháč skýtá nádherné výhledy. Celá trasa je dlouhá 15 km, z toho polovinu tvoří hřebenová partie a stoupání na ní, kde je třeba počítat s náročnějším teréném. 

Do výchozího místa Scheibensattel dojedeme autem. Cestujeme mimo hlavní sezónu a tak není problém zaparkovat na velikém parkovišti. Pro jistotu jsme ale i tak vyrazila včas. 😀 

Z parkoviště nás  vede cesta vzhůru po lesní silnici a stoupáme lesem směr Svaroh. Tato cesta není nijak značená a my se orientujeme pouze podle hranic a míjíme hraniční patníky. Pokračujeme dál v cestě po státní hranici do sedla pod Velkým Kokrháčem. Ve výškách začíná les řídnout a my si užíváme krásnou cestu po horském hřebenu. Objeví se před námi silueta Malého a Velkého Ostrého a na cestě začíná pomalu přibývat kamenů. Na jedné lesní skalce se usadíme. Sundáme batoh a jdeme svačit. 

Cesta vede střídavě prořídlým lesem a místy se zase naopak noříme do lesa.  Trasa je náročná a my musíme vystoupat prudké kopce kamenitým terénem, který nás vede až k vrcholovému kříži na Velký Ostrý.

Na vrcholu se nachází německá turistická chata s občerstvením. K naší smůle je zavřená a jsme tu snad jediní turisté. Když si užijeme výhledů, usadime se na lavici, psi se poskládají pod stůl a na chvíli si všichni odpočineme. 

Z Velkého Ostrého se vydáme po značené stezce LO1 na cestu zpátky a sestupujeme kamenitým terénem. Neustále dřepování na velkých balvanech nás trochu združuje 😀 a také musíme stále koukat pod nohy, kam šlapeme. Později se napojíme na cyklostezku LO2 a chvíli jdeme po rovnině nebo z kopce. Po téhle trase jdeme téměr celou cestu zpět ale místy musíme opět nabrat výškové metry a tak se přijemná rovná cesta opět střídá s chůzí do kopce. Ke konci se napojíme na značení LO5 a dojdeme až k autu. 

Okružní panorama trasa Filzmoos – přes Kleinbergalm a Schwaigalm

Rakousko Dachstein 12.-14. srpna 2023

Námi vybraná okružní trasa přes Kleinbergalm a Schwaigalm začíná pár minut pěšky od hotelu meiZeit, kde jsme ubytovaní – Holzfigurenweg. Vydáme se pěšky k hotelu Bischofsmütze a v vlevo od hotelu vystoupáme úzkou cestičkou kolem kapličky. Dále nás cesta vede v pravo do lesa k domu Fritzenwallner, kde je hezký výhled na centrum městečka Filzmoos. 

Potom už stoupáme dál po lesní cestě ke Güterweg Kleinberg a jdeme dál směr Kleinberg. Přímo zde vede široká cesta až ke Kleinbergalm. My pokračujeme dále vlevo od Kleinbergalm skrz les ke Kraftplatz “Schwarzen Lacke”. Odtud se cesta stáčí dál doprava a konečně už jdeme mírně z kopce.  Z hlavní cesty odbočíme doprava  do leva a cca po 10 minutách cesty do kopce dojdeme k Schwaigalm. Zde se zastavíme na jídlo. Pokud půjdete někdy kolem, určitě zdejší dobroty také ochutnejte!! Jde o rodinný podnik a rozhodně zde nenajdete žádný řízek a hranolky z friťáku, ani majolku v sáčku. Brrrrr !! Jídla jsou připravená z regionálních potravin. Maso z vlastních chovů, sezonní potraviny, domácí štrůdl atd. Mňam !! 😀

A s plným bříškem se jde dál. 😀 Přímo odtud u Schweigalm se napojíme na novou pěšinu a serpentiny nás vedou dolů k Holzwurmhütte in Übermoos. Prokličkujeme se stádem poklidně se pasoucích kraviček, seběhneme po louce mezi ohradníky a dostáváme se k hlavní silnici, která je již vidět ze shora. Odtud je to již kousek zpátky k hotelu. Do Filzmoos se dá dojít buď po chodníku podél hlavní silnice nebo stačí vyběhnout úzkou cestu mezi loukami a jít dál pohodlně pěšinou podél lesa Spazierweg, souběžně s hlavní silnicí. 

Celá trasa má cca 12 km s krásnými výhledy na Dachstein. Nejnižší místo (náš výchozí bod) je 1050 mnm a nejvýše se dostaneme na 1370 mnm, kde je lanovka a chata Schwaigalm. Cesta je dobře schůdná i značená a je k nalezení v aplikaci kommot.

Hotel meiZeit

https://www.meizeitlodge.at

Chata Schwaigalm 

https://www.filzmoos.at/de/infrastruktur/filzmoos-schwaigalm-1358-m.html

Vodní nádrž Trinkwassertalsperre Frauenau

Šumava/Bavorský les 6. června 2022

Přijíždíme autem a parkujeme na parkovišti  několik výškových metrů pod spodní úrovní hráze. (Schachtenstraße Frauenau). 

Cyklisté, rodiče s kočárky či senioři se mohou k hrázi dostat po pohodlné asfaltce. My se vydáme z parkoviště lesní cestou a stoupáním se dostaneme na hráz.  Z hráze je výhled na Malý Roklan (Velký Roklan je v zákrytu).

Celou přehradu je možné obejít pěšký nebo objet na kole. Pěší trasa vede pro nás pohodlnou cestou, bez velkého stoupání. Místy se pohybujeme hustším lesem a pěšina se nám úží, jindy jdeme po širokých štěrkových cestách. Celá trasa nám trvá asi 2 hodiny a v nohách máme 8 km. Moc příjemná procházka, kterou bych si určitě klidně prošla znova. 

Zdroj internet: 

Cykloturisté zvládnou i cestu z Prášil nebo Železné Rudy. Cesta z Prášil přes Gsenget a Buchenau a zpět měří cca 30 km.

Součástí hráze přehrady je malá vodní elektrárna. Vodní zdroj je chráněn, je zakázáno vstupovat na břehy, lovit ryby.

Z kempu u jezera Tristacher See (821) k Dolomiten Hüte (1616) a dále ke Karlsbader Hütte (2260) a k jezeru Laserzsee

Lienz, Tyrolsko v Rakousku 3.-6.6.2021

Karlsbader Hütte

Výchozím bodem je pro nás trasa  (č.14) a (č.12) u Dolomiten Hütte. První část cesty je společná a téměr po rovině. Pokračujeme ke kapli Insteinkapelle a k  jezírku Insteinsee. Místo koupání a vysedávání na lavičce, se holky chladí ve sněhu a užívají si koulovačku! Vydáme se dále po turistické trase (č.12), až se dostaneme k cílové chatě Karlsbader Hütte u jezera Laserzsee. Sluníčko občas vystrčí paprsky a zahřeje nás. Zdá se ale, jako by bylo jaro tady v horách stále schované pod sněhem a příroda se ještě pořádně neprobrala ze zimního spánku.

Trasa (č.14) je skalnatá a se psy neschůdná. Podle informací, se v posledním úseku cesty dá dostat k chatě jen výstupem zajištěným fixním lanem a poté je třeba překonat následný travers kolem skal. Lze jít tuto trasu i jako okruh. My se vracíme zpět po trase (č.12) a samozřejmě se zastavíme posedět v Dolomiten Hütte. Chata má prosklenou terasu a je z ní možné kouknout na lezecké trasy, které jsou přímo pod chatou. Dolomiten Hütte je tradiční a útulná chata. Je zde výborná restaurace a také nabízí možnost ubytování.

Cyklo i pěší trasy vedou již od jezera Tristacher See (12 km). Takže kdo se cítí na celou trasu, může se vydat již odsud nebo si cestu rozdělit. My šli trasu od jezera při naší poslední návštěvě. Nejsme v téhle oblasti poprvé. U Dolomiten Hütte je parkoviště, kde lze nechat auto. Vede sem asfaltová cesta lesem a za výjezd autem si zaplatíme 8 euro. 

Tristacher See

Pěší okruh (8 km) kolem Tristacher See začínáme v kempu u jezera. Ayla již není nejmladší a potřebuje trochu více času na regeneraci. Proto si tento den dopřáváme klidnou procházku, bez většího převýšení. Tristacher See je neobyčejně čisté jezero obklopené lesy. Je horký den a my rádi využijeme stínu okolních stromů. 

Na břehu jezera stojí čtyřhvězdičkový hotel a hned vedle je kemp. Celé jezero se dá obejít pěšinkou po hrázi podél vody. My pokračujeme dále pěší trasou. Kdo se chce vykoupat, musí zaplatit vstupné do areálu. Část jezera je oplocená a koupání je povoleno jen z vybudovaného areálu. Psi zde do vody bohužel nesmějí.

Der Iseltrail

Doporučení na další cyklo a pěší trasy je tzv. Der Iseltrail (74 km). Pět etap v pěti dnech. Je to krásná trasa, která vede přímo z města Lienz a má pět etap. 

  • Start Lienz
  • 1: Lienz- St. Johann im Walde 
  • 2: St. Johann im Walde – Matrei in Osttirol
  • 3: Matrei in Osttirol – Prägraten am Großvenediger
  • 4: Prägraten am Großvenediger – Clara Hütte 
  • 5: Clara Hütte – Gletscherzunge am Umbalkees

Trochu jsme se touhle trasou taky prošli. Na trasu se dá napojit z několika míst a člověk si může vybrat který úsek si zvolí – podle nálady, kondice, času atp. Celá trasa vede zelení a také podél řeky. Příroda je tady neobyčejně čistá a nezkažená. A mě nepřestávají fascinovat zelené pastviny kolem. Město Lienz určitě také stojí za shlédnutí.

I přes veškerá covid opatření, která se zdálo, že nám výlet znepříjemňují, byly nakonec banalita. Nenechali jsme si tuhle cestu znechutit. Alpy už nám zkrátka moc chyběly a stálo to za to! 

Hojsova Stráž a vodopád Bílá strž

Šumava/Bavorský les 29. prosince 2020

Tento výlet začínáme od vlakového nádraží Hojsova Stráž a vycházíme po modré TZ. Procházíme lesem a přes obec Hamry se asi po 7 km dostaneme na rozcestí Pod Statečkem. Ani nevím zda jdeme po lesní cestě nebo asfaltce. Celá krajina je zasypaná sněhem. Dále se napojíme na žlutou TZ, která nás dovede až k vodopádu Bílá strž (986 m.n.m.). Poslední kilometr k vodopádu je dost do kopce a ve sněhu se nejde zrovna pohodlně. Přímo k vodopádu vedou dřevěné schody, které jsou namrzlé a od návštěvníků je led pořádně uklouzaný. Musíme se tedy vystřídat, protože Aylu a Dixy po schodech dolů vzít nemůžeme. Nad vodopádem je zabudována vyhlídková terasa. 

Od vodopádu se vracíme stejnou cestou a z této trasy odbočíme asi po 1 km na rozcestí Pod Statečkem. Chvíli zaváhám, jestli raději nejít osvědčenou trasou i zpět, jako ostatní výletníci, se kterými se potkáváme. Přeci je již pozdější odpoledne. Pomalu se šeří a když se schová slunce, začíná být chladno. Ale ne, riskneme to a držíme se žluté TZ směr Zadní Hamry.  Za hodinu bude tma a my si dále vykračujeme zasněženou krajinou. Nikde ani živáčka. Některé cesty pod sněhem nejsou vidět a když přecházíme obrovskou louku obklopenou hustými lesy a pokrytou sněhem, trochu znejistím. Z kombinace tmy a zimy mám zvláštní respekt a určitě bych tady nechtěla bloudit. Opět se vnoříme do lesa a pokračujeme po úzké pěšině. Mineme osamocený domek s několika zaparkovanými auty. Vyjdeme z lesa ven a pokračujeme na naší cestě. V dálce zahlédnu kapličku, kolem které jsme již na začátku prošli. Za chvíli už pročítám orientační tabuly, která je pod hlavní cestou v malé vesničce, co snad ani nemá jméno. Podle ukazatele, je vlakové nádraží Hojsova stráž už jen 1 km cesty. Tenhle kilometr stojí za to! Poslední prudké stoupání a 14 km v nohách. Konečně vyjdeme pod vlakovým nádražím. Projdeme Hojsovou stráží k zaparkovanému autu. 

K Bílé strži se lze také dostat ze Špičáku nebo od Černého jezera. Celá trasa se dá prodloužit i o výlet na Ostrý. Teď v zimě kolem strže vedou lyžařské běžecké trasy. 

Zdroj internet:

Bílá strž (Klammerloch) je nejvyšší šumavský vodopád, který dosahuje celkové výšky 13 metrů.

Za Černým a Čertovým jezerem

Šumava/Bavorský les 11. listopadu 2020

Výlet nám začíná ze Špičáckého sedla.  Na konci parkoviště se vydáme po asfaltce směrem k Černému jezeru (Schwarzer See). Po necelých 400 metrech dojdeme na rozcestí. Držíme se stále žluté TZ a pokračujeme po asfaltce k jezeru (3,5 km).  Cesta je příjemná rovina, až na konci pod jezerem je mírný kopec. Cestou si člověk může odpočinout i na některém z dřevěných posezení. 

Černé jezero

Tato vybudována cesta je vhodná i pro kočárky a cyklisty. Za sebe bych ale uvítala klidně přírodní lesní pěšinku. Toto místo patří k jednomu z nejnavštěvovanějších. Ve snaze vyhnout se davům turistů, vypravíme se na cestu poměrně poměrně brzy. Je chladný podzimní den a vlhko zalézá pod kůži. Místo jasné oblohy a vytouženého sluníčka, nás celý den obléhá hustá mlha. 

Výhledů po okolí si díky mlze bohužel moc neužíváme. Zato si ale nelze nevšimnou, jak je okolí jezera poznamenané těžbou dřeva a výsadbou nezdravé smrkové monokultury. Všude kolem jsou kůrovcem napadané a oholené stromy. Ostatně jako na spoustě místech tady na Šumavě. 

Černé jezero se dá z jedné strany obejít a dále pokračovat směrem na Ostrý. My se vydáme do strmého kamenitého kopce po červené TZ a dále přes Rozvodí – hlavní evropské rozvodí řek Labe a Dunaje (1. 152 m.n.m.). Zde se napojíme na úzkou lesní pěšinu a s věrným psím doprovodem pokračujeme k Čertovu jezeru (Teufels See). Poslední úsek je mírný sešup lesem a přes dřevěné lávky se dostáváme až k jezeru pod kopcem (2,5 km). 

Odtud se můžete vydat do Železné Rudy nebo na Špičák po žluté TZ k parkovišti jako my (3,5 km). Přejdeme přes zdejší skiareál až ke Špičáckému sedlu, kde máme zaparkované auto. 

Čertovo jezero

Zdroj internet:

Od roku 1911 bylo Černé a Čertovo jezero vyhlášeno Národní přírodní rezervací. Černé jezero (18,4 ha) je největší a také nejhlubší ledovcové jezero na Šumavě. Svůj název nese podle své tmavé až černé barvy, což má příčinu v odrazu jezerní hladiny od hlubokých okolních lesů. Pověstmi opředené Čertovo jezero (10,34 ha) je druhým největším ledovcovým jezerem na Šumavě.

Výstup na Kronberg

Šumava/Bavorský les 25.října 2020

Autem si popojedeme na parkoviště v Bodenmais u hotelu Riederin.  Zde začíná náš cca 15 km dlouhý výlet. Jdeme kousek po asfaltce podél areálu hotelu a záhy už zaběhneme do leva na lesní cestu. Cesta se prolíná s Ameisen Kinderwanderweg a my zde na těchto zábavných cestičkách plných stanovišť určených dětem chvíli bloudíme. Náhodou narazíme na parkoviště u hlavní cesty Drachselsried – Bodenmais – Langdorf a odtud je již ukazatel Kronbergweg, který nás konečně správně nasměruje (zelené TZ 4 a 9, červené TZ 10).

Je brzké ráno a svěží vzduch voní podzimem. Jemné paprsky slunce prosvítají skrze barevné listí stromů, které se jiskří v mlze. Stoupáme po lesní pěšině do strmějšího kopce směr Kreuzseign (Kuhalm). Od Kuhalm se lesní cesta stáčí do leva a dále se mění na kamenitou, která vede dále do mírného kopce. Cesta se jde moc příjemně, pokračujeme po zelené a po červené. Tuhle trasu máme doslova sami pro sebe! Na rozcestí na chvílí usedáme na lavičku, není kam spěchat.

Z hlavní cesty sejdeme doprava, do hustého lesa a úzkou cestičkou vystoupáme až na vrchol. Kamenitý vrchol Kromberg ( 983 m.n.m. ) opět zdobí kříž a lavičky vybízejí turisty k odpočinku. Užíváme si výhled na Bavorský les a prohodíme pár slov se skupinkou turistů.

Pokračujeme přímo z vrcholu dále po červené až k Gutsalm Harlachberg. Pohádkové místo schované v zeleni v kopích, které dojme. Slunce zalévá údolí teplem a v dáli jsou vidět svahy okolních kopců. Usedneme ke stolu k dalším výletníkům. Chvíli dobíjíme baterky a přestáváme myslet na starosti všedních dnů. Zelená trasa nás poté dovede podzimní přírodou až k autu. Zpáteční cesta ubíhá již jen z kopce a je dobře značená. 

Výlet po hřebenech Hochstein, Enzian, Heugstatt, Kleiner Arber

Šumava/Bavorský les 11. srpna 2020

Auto necháme na parkovišti u lesa, asi 1 km od Drachselsried a dále se vydáme pěšky.  Stoupáme po lesní cestě a následujeme modré TZ č. 4. Cesta je nečekaně dost strmá. V horkém letním dni nám v našem rekordním tempu dává zabrat. Trochu zvolníme, není kam spěchat. Usedáme  na lavičce, kterou míjíme. Skrze koruny stromů prosvítají paprsky slunce. Nikde ani živáčka a v tichu je slyšet jen šumění lesa. 

Po několika kilometrovém stoupání konečně přicházíme k vyhlídce. Odtud je to k Schareben Hütte již jen kousek. 

Internet láká poklidnou a útulnou horskou chatičkou, ale… Schareben Hütte je výchozím i cílovým místem bohatých, dobře značených pěších i cyklo tras.  Auto můžete také pohodlně zaparkovat na parkovišti přímo u chaty a odtud se vydat po některé, ze 140 km dlouhých, značených cest.

Procházíme kolem parkoviště plného aut, až k horské chatě. Obsazené stoly a tvořící se fronty lidí u branky nás od posezení na terásce odradí. Raději se napojíme na červenou TZ č. 11 a pokračujeme v naší cestě, dále k vrcholu Hochstein (1. 134 m.n.m.). Tady se napojíme na trasu Hauptwanderweg E6. Slunce nám pálí do zad a my si vykračujeme k dalšímu z vrcholů Heugstatt (1. 261 m.n.m.). Uvítáme stín stromů. Lesní cesta nás vyvede na slunné louce. Pokračujeme dále, až k v vrcholu Enzian (1. 261 m.n.m.), s krásným výhledem na Arber.

Cesta je to dlouhá ale díky pestrému terénu se jde moc příjemně. Ayla a Dixy pobíhají kolem a nenechají nás vydechnout. Pěšinkou v trávě se pohybují vpřed a udávají tempo. Teď už před sebou máme jen z posledních vrcholů Kleiner Arber (1. 384 m.n.m.). 

Je to výlet na celý den. Ale za mě zatím top hřebenovka, kterou jsem šla. I přes poměrně velké horko je to moc krásný výlet přes čtyři vrcholy. Je třeba si v cíli předem zajistit nocleh např. v Chamer Hütte. 

Výlet na Silberberg neboli Stříbrný vrch

Šumava/Bavorský les 7. července 2020

Náš výlet na horu Silberberg (tzv. Stříbrná hora 995 m.n.m.)  začíná na parkovišti Schönebene ve městě Bodenmeis, kde necháváme stát auto. Přeběhneme hlavní silnici a už stoupáme po strmé trase s TZ č.1 (modrá) k našemu cíli.

O proti ostatním kopcům, které z Bavorska znám, je tento více skalnatý. Skály nás upoutají na první pohled. Výhledy do všech stran nám za tu trochu námahy stojí. Samozřejmě už máme za sebou nějaké ty výstupy v Alpách a tohle je pro nás spíše rekreační procházka. Ayla a Dixey se předbíhají do kopce a cestu zvládají jako nic. Vyběhnou pár metrů strmé skály a občas nám zmizí za zatáčkou. Vždy ale zodpovědně čekají, až je dojdeme, a až opět zazní povel jdeme, aby mohly vesele pokračovat dál. 

Když pozoruji krajinu kolem, opět si uvědomuji, že zdejší lesy nejsou tak zdevastované jako ty naše. Na vrcholu hory Silberberg opět nechybí ani kříž a fronta turistů, kteří si zde chtějí udělat fotku. Zpět od vrcholu se vydáváme opět to trase s TZ č. 1 a poté se napojujeme na TZ č. 7 (červená), která odbočuje do lesa a okruhem se vracíme zpět k výchozímu bodu. Než se vydáme na parkoviště k autu, na chvíli se usadíme v útulné pivní zahrádce Panoramagaststätte.

Celá naše trasa je okolo deseti kilometrů. Záleží, pro kterou cestu se člověk rozhodně.

Poznámka:

Není problém jít sem také s dětmi. Je možné využít i sedačkovou lanovku na vrchol. Pro trochu zábavy dětí i dospělých může posloužit i letní bobová dráha s vozíčky nebo zde lze navštívit i muzeum. 

Cesta k jezeru Laka

Šumava 6. července 2020

Vyjdeme z parkoviště Nová Hůrka u Prášil a držíme se modré TZ. Projdeme okolo domečků v osadě a poté už se vnoříme do lesa.

Procházíme kolem luk se spoustou květin. Cestou alejí javorů a líp pokračujeme dále až přicházíme do zaniklé osady Hůrka. Zůstávají zde dochovány jen základy kostela, za nimiž stojí kaple a malý hřbitov. U tohoto tajemného místa je přístřešek a pár laviček k odpočinku, kde tiše sedí několik turistů.

Kousek od osady je rozcestí. Zde si můžeme vybrat, kterou cestou budeme pokračovat dále k jezeru. Zůstáváme na modré TZ a po asfaltové cestě, která se táhne do vršku stoupáme vzhůru.

Je teplý letní den. Horské potůčky lemují cestu, všude je množství různobarevných květin a krásné výhledy. Ayla a Dixey pobíhají kolem nás a smáčejí svoje tlapky v průzračné, chladivé vodě. 

Přicházíme k jezeru na dřevěný pozorovací můstek. Musím uznat, že klidná stojatá voda jezera Laka, s plovoucími ostrůvky má své kouzlo. Určitě se cesta k tomuto jezeru vyplatí.

Je zde také možnost posezení, žádný stánek s občerstvením ale nečekejte. Chvíli vydechnout můžete na dřevěných odpočívadlech.  Máme štěstí, turistů je zde dnes opravdu málo. Přecházíme po chodníčku na druhou stranu jezera, kde i my se chvíli usadíme a pozorujeme klidnou hladinu jezera. Zpátky je možné se vydat stejnou trasou po modré TZ (lze i na kole či s kočárkem), nebo zvolit variantu po červené TZ a poté se napojit na žlutou TZ a jít vlastně okruh. 

Poznámka:

Laka je nejmenší a nejmělčí z osmi šumavských jezer ledovcového původu. Má plochu 2,78 hektaru a obvod jezera je 870 m, max. hloubka 3,9 m, průměrná 1,43 m.

Hůrka bývala sklářskou vsí. Po válce však byli její němečtí obyvatelé odsunuti a Hůrka se ocitla v pohraničním pásu a byla tedy zničena. Zůstala jen kaple sv. Kříže, kde byli původně pochováni členové sklářské rodiny Abelů. Na místě je opravená kaple s pamětní deskou obětem zabitým na státní hranici a hřbitov.