Cestujeme se psem

Určitě se nestane, že byste s Vaším chlupáčem ráno zaspali. Oliznutí místo budíku, zná snad snad každý pejskař.

Vždy jsme s mužem rádi cestovali. Když přišla Ayla do naší společné domácnosti, chtěla jsem, aby všechny tyto cesty mohla sdílet s námi. A tak začala výchova nového člena smečky, parťáka pro život. Prioritou bylo a stále je, aby fungovala hlavně venku, mezi lidmi a jinými psy. Abych se na ni mohla spolehnout v „běžném provozu“,  jak se říká.

Většinou snáší chlupáči cestu autem dobře, jezdí rádi na výlety a cestují bez problémů. Chtějí být co nejblíž u svého páníčka.

Pokud vyrážíte na cesty poprvé, je dobré se připravit na všechny možné typy reakcí ze strany Vaše psího parťáka. Cestujete s ním bez problémů autem i veřejnou dopravou? Nedělá mu problém spát mimo domov, například v horské chatě, ve stanu nebo hotelovém pokoji? Vydrží o samotě v cizím prostředí?

Italy, Dolomiti – Tre Cime

Zde pár jednoduchých tipů, díky kterým probíhají naše cesty v pohodě.

Poslušný pes:  Za mně priorita! Protože pokud se na psa nemůžete spolehnout a obáváte se, že cesta s ním bude spíše o nervy než přijemně strávený společný čas, raději společnost psa na svých cestách zvažte. Váš psí parťák by měl být sebevědomý, vyrovnaný a hlavně ovladatelný! Bez problému vydržet v restauraci, i hodiny v hotelovém pokoji, aniž by destruktivně něco ničil, nebo obtěžoval okolí. 

Unavený pes: Myslím, že toto je na zvážení každého. Kolikrát se mi stalo, že jsme vyjížděli třeba ve čtyři hodiny v noci a  v tento čas psa těžko vyvenčíte a někde vylítáte. Zkrátka k tomu není vždy příležitost a třeba ani čas. Pes by měl být zvyklý i na toto, nasednout do auta a jede se.

Zastávky: Pokud cestujete daleko, naplánujte si trasu.  Zastavujte na místech, kde se pes může proběhnout a protáhnout. Můžete uvíznout nečekaně na hodiny v koloně a nebude, kde psa vyvenčit. Myslete na to a psa vyvenčete raději včas, když máte příležitost. I dnešní benzinové pumpy již nabízejí dostatek místa a zeleně pro venčení.

Tekutiny: Pravidelně dávejte pejskovi napít. Nejen v letních měsících potřebují pravidelný přísun tekutin. V létě psa raději v autě nenechávajte, vystřídejte se u auta, když musíte stavět na benzinové pumpě, vezměte ho s sebou do restaurace atd.

Bezpečnost: Přepravky, mříže, pásy. Můžeme vybírat z kovových klecí, plastových či látkových přepravek. Někteří psi nemají rádi uzavřené prostory přepravek. Proto je pak řešením volný pohyb po kufru auta nebo cestování na zadních sedačkách. V případě, že jezdí pes sám v kufru, měl by prostor kufru být oddělený. Postroje s bezpečnostní spojkou k pásu udrží psa v klidu na sedačkách. Při použití autopásu je potřeba mít vždy pejska na postroji.

Jak psa na cestu připravit, vybavit a co si vzít s sebou.

Nezbytností je samozřejmě obojek a vodítko, jsou ve většině evropských měst a obcí povinné. Dobře padnoucí košík by tak měl být i na cestách nezbytností.  A neměli byste zapomenout ani na základní lékárničku, kleště na klíšťata a hygienické pomůcky jako ručníky a nebo třeba psí kartáč. A samozřejmě krmivo.

Já s sebou vždy vozím dlouhé kšíry, sedák a vodítko s amortizérem. Na našich cestách se dostaneme i do špatně schůdných míst. Často lezeme místa, kde jsou přepady a stráně v horách, kdy si raději Aylu, kvůli její bezpečnosti připnu a mě, zůstanou volné ruce.

Ve výhodě je ten, kdo je připraven. Protože, kdo by chtěl na dovolené ztrácet čas hledáním obchodu s chovatelskými potřebami, aby dokoupil chybějící vybavení…

Austria, Zell am See

Poznámka: Cestování se psem v rámci Evropské unie je snadné a to za splnění základních předpokladů. Pes musí mít vlastní „psí pas“, tzv. pas pro malá zvířata. Tento pas musí mít majitel psa při sobě. Pes musí být označen tetováním, nebo lépe elektronickým čipem. Pes musí být vakcinován proti vzteklině v souladu s naším veterinárním zákonem a tedy i s legislativou Evropské unie.

Zdroj: vlastní a internet

Schreiben Sie einen Kommentar